Strict Standards: Non-static method JSite::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/fkfut/domains/europartner-akie.pl/public_html/templates/europartner/layouts/com_content/article/default.php on line 13

Strict Standards: Non-static method JApplication::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/fkfut/domains/europartner-akie.pl/public_html/includes/application.php on line 539
Drukuj

Ciekawostki

  

Czy wiesz, że...

...nie ma jednego języka chińskiego? Na język chiński składa się ok 8 dialektów (odmian języka). Językiem urzędowym jest dialekt pekiński, którym posługuje się prawie1/5 populacji.

…jedna sylaba ma kilka znaczeń? Język chiński jest tzw. językiem tonalnym, co oznacza że jedna sylaba może zostać wypowiedziana 4 tonami i za każdym razem będzie miała inne znaczenie. Ciekawostka jest że każde znaczenie sylaby zapisane jest innym znakiem.

…w Chinach nie ma odpowiednika naszego alfabetu? W języku chińskim występuje ponad 50 tyś. znaków, z czego przeciętny Chińczyk w ciągu dnia używa ich zaledwie 5 tyś. Na słowo w języku chińskim składa się zazwyczaj jeden lub dwa znaki.

…język polski jest trudniejszy od języka chińskiego? W języku polskim występuje wiele odmian przez czasy, przypadki i liczby , za to w języku chińskim nie występują żadne odmiany. Sprawia to, że uczący się języka chińskiego szybko jest wstanie zbudować proste zdanie.

…nie wjedziesz do Chin swoim samochodem? Cudzoziemcy mają zakaz wjeżdżania na terytorium Chin swoim samochodem. Istnieje możliwość wynajęcia lub kupna auta pod warunkiem zdania egzaminu i otrzymania chińskiego prawa jazdy. Nie honoruje się międzynarodowego prawa jazdy.

 

Czy warto uczyć się języka chińskiego?

Najłatwiej w nauce języka chińskiego mają Ci, których Chiny fascynują oraz Ci którzy chcieliby tam pojechać. W gorszej sytuacji są Ci, którzy nie mają motywacji do nauki. Szybko dopadnie ich chwila słabości, bo nauczenie się znaków czy tonów to nie lada wyzwanie. Niektórym nauka języka chińskiego przychodzi z łatwością inni zaś muszą ćwiczyć swoją cierpliwość. Warto zajrzeć na strony:

http://sunori.pl/2014/05/chinski-jest-trudny/

http://www.xn--chiskitumaczenia-pyc5a.pl/faq/

 

 

Chińsko-polskie wydarzenie biznesowe roku 2015! 

Współpraca polsko-chińska z roku na rok wzrasta. Coraz częściej przedsiębiorstwa z Polski chcą współpracować z przedsiębiorstwami z Chin i odwrotnie. Dowodem na to są odbywające się we wrześniu już po raz V Targi „China Expo Poland”. Zapraszamy na stronę:

http://www.rynekchinski.pl/china-expo-poland-2015.html

 

Język polski coraz bardziej popularny w Chinach!

W dzienniku zachodnim możemy przeczytać, że coraz więcej studentów z Chin zapisuje się na lektorat z języka polskiego. Co skłoniło Chińczyków do nauki jednego z najtrudniejszych języków świata? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w artykule:

http://www.dziennikzachodni.pl/

 

CIEKAWE STRONY

 

Polsko-Chińska Izba Gospodarcza

http://pchig.pl/

 

Instytut Konfucjusza

http://www.instytutkonfucjusza.pl/

 

Polsko-Chińska Izba Przemysłowo-Handlowa

http://pchiph.org/

 

Fundacja Odkryj Chiny

http://odkryjchiny.org/

 

Kultura Chin

http://www.chinese-culture.pl/

 

Ciekawe blogi

http://www.chiny-info.pl/

http://raportzpanstwasrodka.blog.onet.pl/

http://nietechiny.weebly.com/

 

Portal o gramatyce, słownictwie, pisaniu znaków; ćwiczenia chińskiej kaligrafii oraz fonetyki:

http://echiny.pl/jezyk-chinski/