Aktualności

Rozpoczynamy nabór na kolejny rok nauki języka chińskiego!

Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy nową ofertę, z której skorzystać mogą zarówno dzieci jak i osoby dorosłe. Prowadzimy nauczanie indywidualne i grupowe, co pozwala nam dopasować się do Państwa potrzeb.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kursu.

Nowa lektorka języka chińskiego

Rok akademicki 2016/2017

We wrześniu 2016 r.nasze Stowarzyszenie zatrudni lektora języka chińskiego Panią Xiaomin Cai. Jest to absolwentka Beijing Normal University w Chinach po specjalizacji finanse, posiadająca wymagane uprawnienia do nauczania języka mandaryńskiego. Nasza lektorka posiada doświadczenie w nauczaniu chińskiego osób bez podstawowej znajomości tego języka. Podczas stażu z programu Erasmus w Egipcie uczyła chińskiego zagranicznych studentów, a przez okres ponad roku jako wolontariusz prowadziła zajęcia językowe dla dzieci ze szkoły podstawowej w Bai Wan w Chinach. Posiada również certyfikaty znajomości języka angielskiego na poziomie CET-6 oraz IELTS.

Zanajomosć języka chińskiego jest coraz bardziej potrzebna na nowym rynku pracy, fot. pixabay.com

Rok akademicki 2015/2016

Lektorką w roku akademickim 2015/2016 była Anita Lai Dan. To absolwentka Nanjing University Institute for International Students na kierunku Teaching Chinese to the Speakers of Other Languages (nauczanie języka chińskiego dla obcokrajowców). Pani Lai Dan posługuje się również językiem angielskim i rosyjskim. Do tej pory pracowała jako nauczycielka języka chińskiego w szkołach i firmach oraz udzielała prywatnych lekcji. Jako doświadczona lektorka języka chińskiego potrafi wykorzystać posiadaną wiedzę, aby uczyć jak najlepiej oraz jak najbardziej efektywnie. Język chiński staje się coraz bardziej popularnym językiem. Według Ethnologue report for language code językiem chińskim posługuje się około 850 mln ludzi z całego świata.

Rok akademicki 2014/2015

Miło nam poinformować, iż w roku akademickim 2014/2015 zajęcia na kursie języka chińskiego prowadzone będą przez Panią Wenjin Zhang – lektorkę rekomendowaną przez Instytut Konfucjusza w Pekinie. Jest ona absolwentką Guangxi University w Chinach i posiada uprawnienia do nauczania języka chińskiego (Chinese Teachers’ Qualification Certificate). Pani Zhang posiada certyfikat znajomości języka angielskiego – CET, tj. College English Test. Celem CET jest zbadanie biegłości posługiwania się językiem angielskim wśród chińskich studentów. Dodatkowo posiada certyfikat potwierdzający znajomość języka mandaryńskiego, w którym prowadzone są zajęcia podczas naszych kursów. Język mandaryński nazywany standardowym językiem chińskim jest używany jako język urzędowy w Chińskiej Republice Ludowej.

Europartner nawiązał współpracę z Instytutem Konfucjusza

Z przyjemnością informujemy, iż Stowarzyszenie Europartner Akademicki Klub Integracji Europejskiej rozpoczęło współpracę z Instytutem Konfucjusza.

Pod nazwą Instytutów Konfucjusza, związaną z chińskim mędrcem i nauczycielem, kryje się idea propagowania chińskiego języka i kultury. Celem tworzenia światowej sieci takich Instytutów jest przełamanie stereotypów o rzekomej niemożności nauczenia się języka chińskiego. Językiem mandaryńskim jako ojczystym posługuje się 1,4 miliarda ludzi na całym świecie, co czyni go najbardziej rozpowszechnionym językiem na świecie. Liczbę uczących się go cudzoziemców szacuje się na kilkadziesiąt milionów.

Nasze Stowarzyszenie od 2013 r. organizuje kursy języka chińskiego dla dzieci i dorosłych. Zajęcia na naszych kursach prowadzą nauczyciele z Chin rekomendowani przez Hanban/Instytut Konfucjusza, tj. Instytucję afiliowaną przy Ministerstwie Edukacji Chińskiej Republiki Ludowej, zajmującą się propagowaniem języka i kultury chińskiej poprzez wysyłanie nauczycieli języka chińskiego na uczelnie oraz ośrodki szkoleniowe na całym świecie.

Tegoroczną edycję kursu rozpoczynamy od początku października.

Wszelkie informacje o możliwości zapisu na kurs pod numerem tel. 784 524 120.

„Z chińczykami warto robić biznes”

– To wielki kraj i olbrzymi rynek. Trzeba mieś dobry i konkurencyjny cenowo produkt – przekonuje Radosław Pyffel, wykładowca przedmiotów związanych z Chinami.

więcej na stronie podlaskie.strefabiznesu.pl

Targi I „China Homelife Show” w Poznaniu

Nie trzeba jechać do Chin, aby nawiązać współpracę z chińskimi partnerami handlowymi. W Poznaniu ruszają targi „China Homelife Show 2014”, na których zaprezentuje się 500 wyselekcjonowanych wystawców z Chin, którzy zademonstrują łącznie ok. 20 000 produktów.

więcej informacji na stronie www.pchiph.org

Chiński Nowy Rok – 2014 – Rok Konia

Chiński Nowy Rok jest najważniejszym chińskim świętem, Chińczycy obchodzą je w rodzinnym gronie, jedząc, pijąc i puszczając fajerwerki. Tym razem, święto przypada dość wcześnie: już 31 stycznia.

Chiński kalendarz tradycyjny opiera się na cyklu księżycowym. Każdy rok jest reprezentowany przez zodiakalne zwierzę, rok 2013 to rok Węża, zaś nadchodzący 2014 rok należy do Konia. Związanym z Koniem żywiołem będzie Drewno, a według tradycji rok Drewnianego Konia przyniesie spełnienie długookresowych planów, jak także wiele szans na dalekie podróże i nieoczekiwane przygody.

Nieco bardziej przyziemne aspekty Nowego Roku także powinny być dostrzeżone. W Chinach oznacza on urlop dla wszystkich urzędników, zamknięte fabryki i miliony Chińczyków zmierzających w rodzinne strony. Nie jest to zatem najlepszy czas na odwiedzenie Chin, niezależnie od tego, czy przyjeżdżamy w celach biznesowych, czy turystycznych. Lepiej zatem będzie pozwolić Chińczykom świętować i przybyć do ich kraju nieco później.

symbolika roku konia

Podlasie nawiązuje współprace z Chinami

Łączy nas przygraniczne położenie oraz fakt, że zarówno Białystok, jak i Chongzuo są stolicami rolniczych prowincji. Dzielą tysiące kilometrów i ustrój, ale też wielkość miasta czy jego historia. Mimo tego stolica Podlaskiego nawiązuje współpracę ze stolicą chińskiego regionu autonomicznego Kuangsi-Czuang.

więcej na stronie gazeta.pl

Zdjęcia z wizyty delegacji z Chongzuo

Delegacja z chińskiego miasta Chongzuo przyjechała do nas tak nagle, że nie zdążyliśmy przygotować żelaznych punktów programu zwiedzania miasta. Ale że już wiadomo, iż będziemy zacieśniać stosunki polsko-chińskie, że będą przyjeżdżać do nas goście spod granicy z Wietnamem. Dlatego nadrabiamy zaległości.

Zaproszenie

Izba Przemysłowo-Handlowa zaprasza na spotkanie z cyklu „Rozmowy o gospodarce„. Temat przewodni spotkania: „Gdzie szukać kontrahentów? Niemcy i Chiny – światowi potentacji rynkowi„. W spotkaniu wezmą udział Qu Daqing – prezes Polsko-Chińskiej Izby Gospodarczej oraz dr Niels von Redecker – zastępca kierownika wydziału politycznego ambasady Republiki Federalnej Niemiec.

pobierz zaproszenie

Dlaczego warto uczyć się chińskiego?

Język chiński cieszy się zainteresowaniem u coraz większej liczby osób. Należą do nich sinolodzy, przedsiębiorcy podróżujący w interesach, zaopatrujący się w towar na rynku azjatyckim, jak również inni ludzie zafascynowani kulturą Chin.

Mylą się wszyscy ci, którzy twierdzą, że nauka języka chińskiego to tylko moda, która przeminie jak każda inna. Jest wprost przeciwnie. Od dawna nie było tak wielu powodów by uczyć się języka chińskiego. Czasem trudno przyjąć to do wiadomości osobom, które nie były, nie widziały a tylko czytały o „egzotycznych” i dalekich Chinach.

Tymczasem w dobie wciąż kurczącego się świata Chiny nie są ani odległe ani egzotyczne. Otaczają nas przecież na każdym kroku! Stały się fabryką świata, która produkuje i nas zaopatruje. Stały się krainą, w której przecinają się drogi handlowców i wędrowców czerpiących z szerokiego strumienia bogactw spływających do Chin. Są współczesnym Nowym Światem, który dla przeciętnego Europejczyka wydaje się nieco bardziej nieprzewidywalny niż poczciwa Europa, ale jednocześnie kusi śmiałków wizją chwały i bogactwa. Rozumieją to w Niemczech, rozumieją we Francji, Włoszech i Czechach.

W żadnym innym miejscu na świecie fortuna nie uśmiecha się jednocześnie do tak wielu osób. Czas by zrozumiano to w Polsce!

Rozróżnia się kilka grup dialektów języka chińskiego. Posługuje się nimi ponad 1,3 mld ludzi zamieszkujących Chińską Republikę Ludową, Republikę Chińską (Tajwan) (20 mln), Malezję (5 mln), Tajlandię (4 mln), Indonezję i Singapur (po 2 mln). Języki chińskie są językami ojczystymi ponad miliarda Chińczyków (Han), a także ludów zasymilowanych m.in. Mandżurów, Hui czy She.

Liczbę cudzoziemców władających tym językiem lub uczących się go władze chińskie szacują na ok. 30 mln osób

  • znajomość języka chińskiego umożliwia komunikację z milionami ludzi na całym świecie.
  • przedsiębiorcy, którzy posługują się językiem chińskim mają ogromną przewagę w pozyskiwaniu partnerów z rynku chińskiego.

Rynek chiński jest jednym z liderów w światowym handlu oraz produkcji. Dużo łatwiej rozwijać wszystkie ważne relacje, jeśli przedsiębiorca może porozumieć się w mandaryńskim z jego chińskim dostawcą lokalnym. Język angielski nie jest wciąż powszechnie używany w Chinach, szczególnie w prowincjach oddalonych od wielkich metropolii tj. Szanghaj, Hongkong czy Pekin a właśnie tam są największe perspektywy wzrostu.

Polski pawilon Szanghaj Expo 2010 nawiązuje nowe kontakty i możliwości dla naszych przedsiębiorców. Dziś już nie musisz odbywać dalekich i kosztownych podróży do Chin, każdego dnia turyści oraz przedsiębiorcy z Chin odwiedzają Europę oraz Polskę. Posługiwanie się językiem chińskim daję ogromną szansę oraz przełamuje stereotypowe bariery w kontaktach międzykulturowych.