Aktualności

VII Ogólnopolskie Forum Inicjatyw Pozarządowych

W dniach 8-15 września w Warszawie odbyło się VII Ogólnopolskie Forum Inicjatyw Pozarządowych. W OFIP-ie wzieli udział przedstawiciele organizacji pozarządowych, samorządów, administracji publicznej i biznesu. Wiodącym wydarzeniem Forum była konferencja poświęcona współpracy wewnątrz sektora pozarządowego.

Towarzyszyły jej różne formy prezentacji działań organizacji pozarządowych przeznaczone dla wszystkich zainteresowanych osób. W tym roku był to Tydzień Obywatelski, którego wydarzenia rozpoczęły się 8 września i zostały zwieńczone Piknikiem Inicjatyw Obywatelskich na Krakowskim Przedmieściu.

Piknik rozpoczął się dwudniową konferencją na Uniwersytecie Warszawskim, w której wzięło udział tysiąc osób w ramach 60 różnych sesji tematycznych. Ponadto w ramach Pikniku zorganizowano Miasteczko NGO, które składało się z 5 uliczek, na których znajdowało się po kilkanaście domów, w których zamieszkały ekipy organizacji pozarządowych, grupy nieformalne i lokalni liderzy. Łącznie ponad 60 wystawców z całej Polski. Ta edycja Pikniku była wyjątkowa, ponieważ uświetniła 25-lecie wolnej Polski oraz 100-lecie Komitetów Obywatelskich. W programie Pikniku przewidziano całą masę atrakcji: działania sportowe, występy i warsztaty muzyczne, degustacje zdrowej żywności, występy teatralne oraz zabawy dla dzieci. Odwiedzić można było również Namiot Warsztatowy i zobaczyć, co się dzieje w Strefie Relaksu. Celem przedsięwzięcia była promocja interaktywności, poszerzania wiedzy, działalności organizacji pozarządowych, ale przede wszystkim przyjazny klimat i dobra zabawa.

Forum Inicjatyw Pozarządowych to najważniejsze spotkanie osób zaangażowanych w aktywność społeczną, przedstawicieli inicjatyw obywatelskich, lokalnych liderów, osób działających w ruchach oddolnych i nieformalnych. A ponadto mnóstwo wydarzeń skierowanych do osób, które nie boją się haseł „organizacje pozarządowe” i „trzeci sektor” i dadzą się przy tej okazji zainspirować do wspólnego działania.