Projekty zrealizowane

Integracja szansą na sukces

Stowarzyszenie Gmin Górnej Narwi
w partnerstwie z

Stowarzyszeniem Europartner Akademicki Klub Integracji Europejskiej

„COGNITIO – Centrum Przedsiębiorczości i Szkoleń s.c.”

zapraszają do wzięcia udziału w projekcie:

Aktywna integracja szansą na sukces”

 

Priorytet

VII. Poprawa spójności społecznej

Działanie

7.1 Rozwój działań aktywnej integracji

współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014 – 2020 obejmujący:

Programy aktywizacji społeczno-zawodowej osób lub rodzin zagrożonych lub dotkniętych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym w ramach których dla każdego z uczestników przygotowywane i realizowane są indywidualne plany działania, opracowane w oparciu o analizę predyspozycji zawodowych danej osoby obejmujące następujące formy wsparcia:

Cel projektu:

wzrost aktywności zawodowej i społecznej wśród 50 Uczestników Projektu oraz min. 50 osób z otoczenia zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym z terenu 15 gmin województwa podlaskiego: Choroszcz, Dobrzyniewo Duże, Knyszyn, Kobylin-Bożymy, Krypno, Łapy, Narew, Narewka, Poświętne, Sokoły, Suraż, Turośń Kościelna, Tykocin, Wyszki, Zawady.

Okres realizacji:

od 01.01.2017 r. do 30.06.2018 r.

Adresaci szkoleń:

Uczestniczką/Uczestnikiem Projektu może zostać osoba spełniająca następujące kryteria:

  1. Zamieszkuje na terenie jednej z wymienionych gmin: Choroszcz, Dobrzyniewo Duże, Łapy, Poświętne, Suraż, Turośń Kościelna, Tykocin, Zawady, Wyszki, Knyszyn, Krypno, Kobylin – Bożymy, Sokoły, Narew, Narewka.

  2. Jest osobą bezrobotną.

  3. Osoby lub rodziny zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym:

  • osoby lub rodziny korzystające ze świadczeń z pomocy społecznej zgodnie z ustawą z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej lub kwalifikujące się do objęcia wsparciem pomocy społecznej, tj. spełniające co najmniej jedną z przesłanek określonych w art. 7 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej;

  • osoby, o których mowa w art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o zatrudnieniu socjalnym;

  • osoby przebywające w pieczy zastępczej lub opuszczające pieczę zastępczą oraz rodziny przeżywające trudności w pełnieniu funkcji opiekuńczo-wychowawczych, o których mowa w ustawie z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej;

  • osoby nieletnie, wobec których zastosowano środki zapobiegania i zwalczania demoralizacji i przestępczości zgodnie z ustawą z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz. U. z 2014 r. poz. 382);

  • osoby przebywające w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii, o których mowa w ustawie z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.);

  • osoby z niepełnosprawnością – osoby niepełnosprawne w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721, z późn. zm.), a także osoby z zaburzeniami psychicznymi, w rozumieniu ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (Dz. U. z 2011 r. Nr 231, poz. 1375);

  • rodziny z dzieckiem z niepełnosprawnością, o ile co najmniej jeden z rodziców lub opiekunów nie pracuje ze względu na konieczność sprawowania opieki nad dzieckiem z niepełnosprawnością;

  • osoby zakwalifikowane do III profilu pomocy, zgodnie z ustawą z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2015 r. poz. 149, z późn. zm.);

  • osoby niesamodzielne;

  • osoby bezdomne lub dotknięte wykluczeniem z dostępu do mieszkań w rozumieniu Wytycznych Ministra Infrastruktury i Rozwoju w zakresie monitorowania postępu rzeczowego i realizacji programów operacyjnych na lata 2014-2020;

  • osoby korzystające z PO PŻ.

  1. Jest osobą z otoczenia osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym (tylko w zakresie, jakim jest to niezbędne do skutecznego wsparcia osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym objętych wsparciem w ramach projektu).

Do wsparcia w ramach projektu będą preferowane osoby lub rodziny doświadczające wielokrotnego wykluczenia społecznego rozumianego jako wykluczenie powodu więcej niż jednej przesłanki, w tym przede wszystkim korzystające z Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020.

 

Formy wsparcia:

  1. Kontrakt socjalny cześć I (KS1):

  • Ustalenie indywidualnej ścieżki reintegracji (IŚR) mającej na celu stworzenie pierwszej części kontraktu socjalnego (KS1) – konsultacje z psychologiem i pracownikiem socjalnym z Uczestnikami Projektu oraz członkami ich otoczenia.

  1. Reintegracja indywidualna:

  • W oparciu o przygotowany indywidualny kontrakt socjalny nastąpi objęcie Uczestników Projektu reintegracją indywidualną. W ramach wsparcia indywidualnego przewidziano m.in. następujące formy wsparcia: sesje socjoterapeutyczne, spotkania z psychologiem, coaching indywidualny.

  • Możliwy będzie udział Uczestników Projektu w uzupełniających zajęciach szkolnych, wyrównawczych bądź korepetycjach (na poziomie podstawowym, gimnazjalnym, ponadgimnazjalnym lub policealnym) lub nauki na poziomie wyższym dla osób opuszczających placówki opiekuńczo-wychowawcze lub inne formy opieki zastępczej.

  1. Reintegracja grupowa:

  • W ramach wsparcia grupowego przewidziane są m.in. następujące formy wsparcia: poradnictwo prawne i obywatelskie, warsztaty rozwoju osobistego, warsztaty kompetencji pedagogiczno-wychowawczych, trening umiejętności społecznych.

  1. Reintegracja z udziałem otoczenia:

  • W ramach wsparcia przewidziane są m.in. następujące formy wsparcia (skierowane do Uczestników Projektu oraz osób z ich otoczenia w szczególności członków rodzin): sesje socjoterapeutyczne, spotkania z psychologiem, spotkania z udziałem mediatora.

  • W ramach reintegracji z udziałem otoczenia przewidziane są programy terapeutyczne (np. programy korekcyjno-edukacyjne dla osób stosujących przemoc w rodzinie, programy terapeutyczne dla osób uzależnionych).

  1. Kontrakt socjalny – część 2 (KS2):

  • w ramach wsparcia przewidziane są konsultacje psychologiczne, konsultacje
    z pracownikiem socjalnym (konsultacje indywidualne oraz z osobami z otoczenia), konsultacje z doradcą zawodowym.

  1. Reintegracja zawodowa:

  • W ramach działania przewidziane są : poradnictwo zawodowe, aktywizujące zajęcia warsztatowe, indywidualne konsultacje psychologiczne dla 50 Uczestników Projektu.

  1. Pośrednictwo pracy:

  • W ramach działania przewidziana jest pomoc w znalezieniu pracy (poszukiwanie ofert) dla 50 Uczestników Projektu.

  1. Kursy zawodowe:

  • W ramach działania przewidziana jest organizacja kursów zawodowych dla 50 Uczestników Projektu w pełni dostosowanych do kwalifikacji i kompetencji Uczestników Projektu. Kursy będą zakończone egzaminem państwowym pozwalającym na uzyskanie certyfikatu potwierdzającego uzyskanie kwalifikacji. Dodatkowo Uczestników Projektu otrzymają stypendia szkoleniowe oraz pokrycie kosztów dojazdu.

  1. Staże zawodowe:

  • W ramach działania przewidziana jest organizacja 3-miesięcznych staży zawodowych dla 40 Uczestników Projektu . Wybór odbywających staż nastąpi na podstawie określonych kryteriów: najwyższa frekwencja na zajęciach, najwyższa ocena z egzaminów, opinia trenerów.

Osoba do kontaktu: Katarzyna Klimczuk –Wlaźlak, tel./fax. 85 650 51 38, e-mail: promocjasggn@wp.plsggn@wp.pl

Regulamin projektu

Formularz rekrutacyjny